Almond & Orchid Valley Moniki i Wiesława Grabsztunowicz

Almond & Orchid Valley Moniki i Wiesława Grabsztunowicz

Do Wielkiej Brytanii przyjechali wraz z trójką dzieci. W Polsce zamknęli upadającą firmę z branży alkoholowej i zostawili ogromny dom. Przyjechali do wynajetego maleńkiego dwupokojowego mieszkania, by wystartować od zera. W jednym pokoiku oni, w drugim trójka ich dzieci. Bywało, że przy sześcioosobowej rodzinie, mieli do wydania zaledwie 2 funty na dzień. Dziś Monika i Wiesław Grabsztunowicz są właścicielami, wciąż poszerzającej ofertę, dobrze prosperującej firmy, zajmującej się branżą remontowo – budowlaną oraz modnym teraz home stagingiem. Mogą poszczycić się zaufaniem coraz większej ilości międzynarodowych klientów.

Przyjechali bez konkretnego planu. Wiedzili tylko, ze mogą ciężko pracować z nadzieją na stabile życie. Wiesław zaczął pracę jak tysiące innych Polaków – na zmywaku, Monika – jako pielęgniarka w domu opieki.

Mimo, że nie przyjechali tu ani do rodziny, ani znajomych, bo nie znali tu nikogo, mogą powiedzieć, że zawsze mieli szczęście do ludzi. To wlaśnie dzięki koledze Wieslaw zajął się branżą budowlaną, od niego nauczył się kafelkowania, dzięki któremu rok później, w 2007 powstała ich firma „Almond&Orchid Valley”.

Nazwa, kojarzy się raczej z ogrodnictwem, aniżeli z nieruchomościami, jest ona jednak, jak najbardziej celowa i przemyślana. Monika uważa bowiem, że każdy dom powinien być jak ogród – pełen magii, zapachów, smaków i piękna.

Czasy dla budowlanki nie były proste. Panował ogólny kryzys i zapaść kredytowa. Jednak obydwoje czuli sie dobrze w tej branży. Pełni determinacji postanowili przetrwać ciężki dla biznesu czas. Przerwy między zleceniami Wieslaw zapełniał pracą na nocne zmiany w fabryce ciastek, a Monika zaś pracowała w szpitalu jako pielęgniarka. Jednakże pasją Moniki od zawsze była architektura wnętrz. Jeszcze w Polsce pomagała znajomym urządzać ich domy. Wraz z Wiesławem kupili też kilka mieszkań, które wyremontowali według własnego projektu i sprzedali z dużym zyskiem. Jednakże traktowali to raczej jak zwykłe hobby. Rok po urodzeniu czwartego dziecka, Monika rozpoczęła pracę w firmie zajmującej się nieruchomościami i szybko poczuła, że chciałaby rozszerzyć  dzialalność prowadzonej z mężem firmy.

 

Po paru latach rynek nieruchomości znów sie ożywiał. Przybywało zleceń. Mogli postawić wszystko na jedną kartę. Wiesław pracował już na pełen etat, Monika zajęła się kontaktem z klientami.

Początkowo “Almond&Orchid Valley” zajmowała się jedynie niewielkimi usługami remontowymi, jednak wraz z rosnącym doświadczeniem i zaufaniem coraz większej ilości klientów, stopniowo poszerzała zakres swojej działalności. Dziś realizuje także architektoniczne projekty rozbudowywania i przebudowywania budynków. W ofercie firmy jest także pomoc w zmianie lub wyborze wystroju wnętrz oraz popularny ostatnimi czasy „Home Staging”, czyli przygotowywanie nieruchomości do sprzedaży.

Pierwotnie, jak mówi Monika, działali dosyć instynktownie w kwestii brandingu i marketingu.  Jednakże, w wyniku wielu szkoleń, zajęli sie wizerunkiem firmy. Zmienili logo firmy, wydrukowali wizytówki, stworzyli koszulki dla pracowników, okleili samochody reklamami. Zdjęcia wykończonych przez nich wnętrz robią profesjonalni fotografowie. Ulepszyli także swoją stronę internetową. Dziś Monika i Wiesław zatrudniająca dwunastu pracowników, współpracują z profesjonalnymi architektami oraz firmą zajmującą się wycenami nieruchomości. Znacznie poszerzyli także swoją ofertę. Ich firma wciąż się rozwija, a głowy są pełne nowych pomysłów. Małe mieszkanie, które wynajęli po przyjeździe, mogli wreszcie zamienić z powrotem na duży dom.

Justyna Norbert
PANGEA MAGAZINE