dr Łucja Mirowska-Kopeć – USA, Chicago

dr Łucja Mirowska-Kopeć – USA, Chicago

Z wielką przyjemnością przedstawiamy dr Łucję Mirowską-Kopeć z Chicago, współautorkę książki „Biznesowe inspiracje Polek na świecie”. Życzymy miłej lektury!

Moim największym osobistym osiągnięciem jest moja córka, która jest wyjątkową i nadzwyczajna kobietą, matką, żoną i oddanym lekarzem kardiologiem. Zaś moim zawodowym sukcesem, z którego jestem dumna jest doktorat z w dziedzinie edukacji i funkcja dyrektora szkoły, która byłam w stanie podnieść na najwyższy poziom. Dzięki temu stała się jedną z najlepszych publicznych szkół w Chicago, a także w Stanie Illinois. Ja zaś jako jedyna Polka nowej emigracji w Chicago, piastowałam stanowisko dyrektora.

Aby osiągnąć sukces, należy być zdeterminowanym, konsekwentnym, wiedzieć czego się chce, a także nie zrażać się porażkami, gdyż one są częścią rzeczywistości i powinny być lekcją, z której wyciąga się wnioski i motywacje do dalszego działania. Nie jest to proste, ale wykonalne.

Porażka, o której nie lubię rozmawiać to kilka bardzo osobistych epizodów.

Decyzja, której żałuję?  Całe moje życie staram się nie żałować niczego, zwłaszcza decyzji, które podejmowałam. Te błędne są dla mnie drogowskazami na przyszłość, by podobnych już nie podejmować.

W życiu cenię sobie najbardziej rodzinę, a także: uczciwość, prawdomówność, przyjaźń, bezinteresowność i oddanie.

Książka, która wpłynęła na moje życie to „Czarne stopy” Seweryny Szmaglewskiej, którą przeczytałam w czwartej klasie szkoły podstawowej. A dlaczego? Bo to przy jej lektorze zachwyciłam się czytaniem i pokochałam tak bardzo, że bez lektury „do łóżka” nie potrafię zasnąć. Zmieniają mi się tylko upodobania co do tematyki. I ukochałam harcerstwo.

100 milionów dolarów, które muszę wydać w 30 dni, przeznaczyłabym na pomoc charytatywną, badania medyczne, podróż dookoła świata i kilka drobnych osobistych wydatków.

Postać z bajek Disneya, która do mnie najbardziej pasuje to „Alicja w krainie czarów”… real i sen… Przypomina mi przygody i przeszkody, które musiałam sama pokonać po „wzięciu” zakrętu w moim życiu.

Moje szalone marzenie, które czeka wciąż na spełnienie to podróż dookoła świata i safari w charakterze kierowcy.

*********************************

dr Łucja Mirowska-Kopeć USA ILLINOIS – Germanistka, pedagog, emerytowana dyrektorka szkoły podstawowej w Chicago, USA. Absolwentka Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. We Wrocławiu była kierowniczką działu w Młodzieżowym Domu Kultury i lektorką języka niemieckiego na Akademii Wychowania Fizycznego. Na początku lat 90. emigrowała do Chicago, gdzie ukończyła studia w dziedzinie edukacji i zarządzania, uzyskując dwa dyplomy magisterskie oraz doktorat. Pracuje w systemie Chicago Public Schools jako dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Arthur E. Canty. Prowadzi szeroką działalność społeczną i charytatywną w organizacjach polonijnych i amerykańskich. Za całokształt działalności zawodowej i społecznej została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem Prymasa Polski Za Zasługi Dla Kościoła i Narodu. Otrzymała tytuł Kobiety Roku 2007 oraz Wybitnego Polaka w USA w 2017 r.