Tomek Motyka – Największą wartością są ludzie

Tomek Motyka – Największą wartością są ludzie

Entuzjazm do poznawania ludzi i odkrywania ich historii zaprowadził go na drogę dokumentalistyki i kariery filmowej, dzięki której za pomocą obrazu pokazuje historie napotkanych ludzi. To właśnie ludzie fastynuja go najbardziej. Pasją Tomka Motyki jest pokazywanie ludzkich historii, życiorysów i przeszłości, często tak ciekawych, że mogłyby stać się rewelacyjnym materiałem na hollywodzki scenariusz.

Tomasz Motyka wyjechał do Szkocji będąc trzydziestoparolatkiem i zaczał swoją zawodową przygodę jako kelner w jednej z restauracji w St. Andrews – malowniczym miasteczku usytuowałym na wschodnim wybrzeżu szkockiej krainy znanej na świecie z produkcji z tartanu i whisky. Jednakże w jego głowie ciągle paliła się iskra o zrobieniu czegoś wielkiego, na miarę jego marzeń. Miał pasję i talent, którę umiejętnie wykorzystał i dziś realizuje się w roli odnoszącego sukcesy producenta telewizyjnego. A jego praca zaowocowała nominacją do prestiżowej nagrody BAFTA w kategorii „Nowy talent”.

 

Zawsze marzył o podróżach, poznawaniu ludzi z całego świata, ich mentalności i kultur. Niestety czasy szarej komunistycznej Polski, w których się wychował, nie dawały mu takiej możliwości. W 2006 roku podjął spontaniczną decyzję o wyjeździe do Szkocji, którą znał doskonale z opowieści dziadka, służącego w Armii Gen. Andersa.  Po przyjeździe Tomasz, podjął pracy poniżej swoich kwalifikacji w restauracji, jednkaże szybko awansował na stanowisko managera. Wtedy też otworzył jednoosobową działalność, oferując swe usługi w zakresie filmowania ślubów i wesel.

Tomek MotykaProzaicznie ta restauracja, w tym pięknym mieście, spowodowała, że mogłem poznać wiele ciekawych osób. Wszystko zaczęło się od mojego serdecznego przyjaciela Iana Thomsona. Mieszkał w Londynie i pracował jako profesjonalny śpiewak operowy. Przeżył katastrofę londyńskiego metra w 1975 roku. Dzięki niemu dotarłem też do innych ludzi związanych z tą tragedią.” Tak powstał pierwszy film dokumentalny Tomka „After the crash”. Historię wypadku na stacji Moorgate w Londynie, opowiedział z perspektywy osób, które straciły w nim bliskie osoby oraz, które brały czynny udział w akcji ratunkowej. Film spotkał się ze sporym zainteresowaniem i został nominowany do Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej  BAFTA, co niewątpliwie jest dla Polaka niesamowitym wyróżnieniem.

Wśród poznanych osób na Wyspach znalazł się także, uznawany dziś przez Tomasza nie tylko za  przyjaciela, ale i mentora,  Fraser Maclean – animator, współpracujący niegdyś ze Stevenem Spielbergiem. To właśnie on stał się dla Tomasza natchnieniem, by zrobić w życiu coś ambitniejszego i bardziej kreatywnego, niż tylko kręcenie filmów weselnych. Za jego namową aplikował do collegu na kierunek produkcji telewizyjnej. Tak został absolwentem „TV Production” na Napier University w Edynburgu.

Tomasz za pomocą ruchomych obrazów opowiada historie ludzi w sposób nietuzinkowy. W tych krótkich nagraniach  odczuć można jego ogromną pasję do tego, co robi oraz ciekawość i otwartość na ludzi. Pracuje jako freelancer, a jego talent umożliwił mu współpracę m.in. z ITV, TV Polonia, Sony Motion Pictures i Guiness World Records.

Tomek Motyka

Mimo, że zdecydował się na życie na emigracji jest dumnym ze swoich  korzeni i pochodzenia. Sam nigdy nie spotkał się z nawet najmniejszą dyskryminacją na tle pochodzeniowym. Wiedząc jednak, że wielu z jego rodaków boryka się na Wyspach z niechęcią, postanowił  stworzyć program, który opowiadałby o relacjach polsko-szkockich, skupiając się na pozytywnych aspektach tych relacji. Przechodząc od pomysłu do czynów rozpoczął cykl nagrań pt. „Most. Polsko-szkockie historie”.

„Program powstał, ponieważ społeczność polska w Szkocji jest dosyć spora. Jest nas tutaj około 100 tysięcy. Rejon w, którym mieszkam jest bardzo związany z Polakami, ponieważ podczas II Wojny Światowej stacjonowało tutaj wojsko polskie. Cały ten region jest pełen historii. Szkoci tutaj reagują na Polaków bardzo entuzjastycznie. Pomyślałem, że „Most” pomoże mi pokazać, jak my się czujemy z ich gościnnością, jak bardzo ich cenimy. Polakom zaś ukazać wartość, jaką dla siebie stanowimy, a której często nie doceniamy. Chcę pokazywać ciepłe historie, bo na świecie ma miejsce za dużo negatywnych wydarzeń.”

Tomek Motyka

Wśród bohaterów odcinków pojawili się m.in. aktor znany z polskiego serialu „Dom” – Tomasz Borkowy, Maciej Wiczyński, pierwszy Polak, który kandydował do Szkockiego Parlamentu,  Maciej Winiarczyk, którego filmy przedstawiające zorze polarne powielane zostały przez NASA i stację BBC, Marysia Denyer – córka polskiego weterana II Wojny Światowej oraz tak znani szkoccy politycy, jak Nicole Sturgeon i Alyn Smith.

Tomek motyka podkreśla, że dzięki otwartości na ludzi, umiejętności słuchania, dążeniu do samorealizacji i odrobinie szczęścia, można osiągnąć naprawdę bardzo wiele. Nawet na emigracji. Należy jedynie pamiętać, że nie wszystko przychodzi od razu. Sukces buduje się małymi krokami. Trzeba się rozwijać i poprzed swą uniwersalność dążyc do celu i realizacji swoich marzeń.

Justyna Norbert