Wybitny Polacy w Wielkiej Brytanii 2016 nagrodzeni!

Wybitny Polacy w Wielkiej Brytanii 2016 nagrodzeni!

Utalentowani, ambitni i z pasją – tacy są właśnie laureaci prestiżowej, trzeciej już edycji konkursu „Wybitny Polak w Wielkiej Brytanii 2016”, którego finał odbył się 1 grudnia w Ognisku Polskim Londynie.

Konkurs „Wybitny Polak”, będący inicjatywą Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego TERAZ POLSKA, ma na celu zaprezentowanie oraz nagrodzenie osób, które swoją działalnością i zaangażowaniem przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polaków za granicą. Konkurs został zorganizowany, pod patronatem Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Londynie, przez PREMIER International Business Club – organizację zrzeszającą i wspierającą polskie biznesy działające za granicą, która tworzy silnie zintegrowaną sieć stanowiącą platformę do ustanowienia nowych kontaktów, wymiany pomysłów i budowania synergii.

Laureaci konkursu WYBITNY POLAK w Wielkiej Brytanii

W konkursie nagrodzono laureatów w czterech różnych kategoriach: KulturaBiznes, Osobowość oraz Młody Polak oraz przyznano nagrody specjalne.

Barbara Kaczmarowska Hamilton

Nagroda kategorii „Kultura” powędrowała do światowej sławy malarki Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton, specjalizującej się w portreciarstwie, uważanym za najtrudniejszą dziedzinę malarstwa. Za pomocą pasteli bądź farb potrafi nie tylko przedstawić modela, ale także wydobyć  jego emocje, cechy charakteru i historię. Jej talent doceniony został przez wiele znanych osobistości na całym świecie. Uwieczniła na płótnie wizerunki m.in. członków brytyjskiej Rodziny Królewskiej, papieża Jana Pawła II, Margaret Thatcher, Winstona Churchila czy Lecha Wałęsę. 

Konsul Generalny RP w Londynie Krzysztof Grzelczyk, Basia Zarzycka, Michał Lipiński

Statuetkę w kategorii „Biznes” otrzymała znana na świecie, utalentowana artystka i projektantka mody, Basia Zarzycka – właścicielka wyjątkowego butiku, gdzie w sposób magiczny zaciera granicę między rzeczywistością, a światem wyobraźni. Jej oryginalne, fantazyjne rękodzieła: kostiumy, ozdoby, biżuteria, dekoracje znalazły uznanie u wielu osób publicznych, aktorów i celebrytów. Poza działalnością artystyczną Basia wspiera wiele organizacji charytatywnych oraz prowadzi warsztaty z rękodzieła dla dzieci i osób starszych.

Krzysztof Grzelczyk i Krystyna Czerwinska

Wyróżnienie w tej dziedzinie  przyznano Krystynie Czerwińskiej – właścicielce „Czerwińska Group of Company”- grupy biznesów opierających swoją działalność na pomocy polskiej i wschodnioeuropejskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. Poza szkołą językową i centrum tłumaczeniowym, których jest dyrektorem, stworzyła także „Yorkshire Polish Business Club” – grupą networkingową dla właścicieli biznesów, profesjonalistów i ambitnych osób myślących o rozpoczęciu własnej działalności. Krystyna współpracując ze specjalistami z różnych dziedzin: prawnikami, księgowymi, brokerami ubezpieczeniowymi, pomaga swoim klientom stawiać pierwsze kroki w Wielkiej Brytanii.

Anna M. Ruszel

„Osobowością” tegorocznego konkursu została menadżerka ryzyka finansowego i bankowego Anna Ruszel. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała pracując globalnie w ponad 25 różnych krajach dla Royal Bank of Scotland oraz na licznych stażach m.in. w Ambasadzie RP w Pradze, Konsulacie Generalnym RP w Kalinradzie, Radzie Europy i Europejskim Trybunalen Praw Człowieka. Obecnie  prowadzi własną firmę konsultingowa AMR International Consulting, która świadczy usługi w zakresie zarządzania ryzykiem. Od 2012 roku jest także współzałożycielem i dyrektorem organizacji non-profit zrzeszającej polskich specjalistów różnych dziedzin, mieszkających i pracujących w Szkocji – Polish Professionals Forum.

Maciej Wiczyński

W kategorii „Młody Polak” wygrał polityk Maciej Wiczyński będącym pierwszym Polakiem kandydującym w wyborach do szkockiego parlamentu. W swojej działalności dąży do promowania i wspierania diaspory polskiej w Wielkiej Brytanii oraz skupia się na akceptacji brytyjskich pracodawców kwalifikacji oraz wykształcenia zdobytego przez emigrantów poza granicami UK. 

Marzenna Maria Schejbal

Kapituła konkursu zadecydowała o przyznaniu kilku nagród specjalnych. Pierwszą z nich, za „Całokształt działalności społecznej” otrzymała odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Marzenna Maria Schejbal. Pani Marzenna, jako powstaniec warszawski oraz działaczka polonijna i kombatancka, jest niewątpliwie ogromnym autorytetem dla wielu pokoleń społeczności polskiej.

Daniel Kawczyński, Krzysztof Grzelczyk i Michal Lipiński

Laureatem nagrody za „Wybitną działalność polityczną oraz promowanie Polski na arenie międzynarodowej” został członek brytyjskiego parlamentu, polityk polskiego pochodzeniaDaniel Kawczyński, który wspiera Polonię mieszkającą w Wielkiej Brytanii. 

Teresa Bazarnik i Kamil Lemieszewski

Wyróżnienie za „Promocję Kultury Polskiej w Wielkiej Brytanii” przypadło Teresie Bazarnik – wydawcy londyńskiego miesięcznika ”Nowy Czas” oraz współorganizatorce wydarzeń artystyczno-kulturalnych ARTeria promujących polskich artystów w Londynie.

Nicholas Kelsey

Kapituła przyznała także wyróżnienia za „Promowanie Dziedzictwa Polskiego w Wielkiej Brytanii” trzem osobom: prezesowi Ogniska Polskiego w Londynie Nicholasowi Kelsey, Lady Belhaven and Stenton oraz architektowi Andrzejowi Błońskiemu.

Podczas uroczystości nastąpiło również odsłonięcie portretu Lady Rose Cholmondeley namalowanego przez światowej sławy portrecistkę i laureatkę konkursu Barbarę Kaczmarowską-Hamilton.

Artur Haftman

Uroczystą galę uświetniły wyjątkowe koncerty dwójki niezwykle utalentowanych muzyków – pianistki z Bośni Zeljki Mandaric oraz polskiego pianisty Artura Haftmana, laureatawielu prestiżowych konkursów i festiwali pianistycznych.

Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na degustację wódek Squadron 303 oraz Baczewski Monopolowa. Wódka Squadron 303 jest inspirowana historią polskich lotników, których bohaterstwo pomogło przeważyć szalę zwyciestwa w walce o Wielką Brytanię. Baczewski Monopolowa łączy w sobie dwa wieki tradycji oraz klasyczny sposób destylacji, niezmienny od roku 1782. Wódkę dostarcza firma Top Spirits.

Justyna Norbert
Zdjecia: Pawel Fesyk Photography
Organizator: PREMIER International Business Club